Yurtdisi Gonderileri Track Etme

Yurtdisi Gonderileri Track Etme

Siparişinizi verdiniz ve yolunu gözlemeye başladınız. Şimdi postanızı elinize ulaşana kadar track etme çilesi başlıyor. Aliexpress Shipping sayfasında anlattığımız gibi tracking yapabileceğiniz bir shipping metodu seçtiğinizi varsayalım. Her sitenin ve Aliexpress’in de postanın nerede olduğunu gösteren bir özet tracking sayfası oluyor.

Burada görebileceğiniz gibi bu özet bir bilgi, özellikle gönderi yoldayken çok işinize yarayacak detaylar yok. Sadece gönderinin yola çıktığı, uçağa yüklendiği, varış ülkesine geldiği gibi bilgiler var. Sağ altta yer alan kutucukta da postayı nereden takip edebileceğinizi gösteren link mevcut. (“You can also go to Special Line-YW check the tracking information”) Bu verilen link üstünden de ilgili lojistik şirketinin sitesine gidip inceleyebilirsiniz ama benim tercih ettiğim site neredeyse bütün shipping metodları track edebileceğiniz 17 Track sitesi. Aliexpress’den tracking number kodunu alıp bu siteye girdiğinizde bütün posta detaylarını hatta yurtiçine girdiğinde PTT durumuna kadar görebiliyorsunuz. Aliexpress için yukarda gördüğünüz aynı tracking numarasını 17 Track’e girdiğimde gelen sonuç şöyle :

Gördüğünüz gibi postacının adına kadar detayları görebiliyorsunuz. Sağ altta yazan translate to Turkish kutucuğuna da tıklayarak Türkçe olarak görebiliyorsunuz tracking bilgilerini. Ben genelde tracking olan seçeneği seçtiğim için 17 Track işimi görüyor. Takipsiz veya Aliexpress standard gönderilerinde de kendi takip sitesi üstünden veya ürün PTT’ye teslim edildiğinde PTT’nin takip sitesi https://gonderitakip.ptt.gov.tr/Track/Result üstünden gönderinizi takip edebilirsiniz. PTT sitesinden takip etmek için ürünlerin Türk gümrüğünden geçmiş olması lazım. Çoğu durumda Aliexpress’de yazan takip numarasından takip ediliyor, bazı durumlardaysa PTT üstünden ayrı bir kod atanıyor, yukarıda verdiğim aynı örnekten gidecek olursak yine 17 track üstünden incelediğimde ürüne destination’da (yani varış ülkesi Türkiye) yeni bir kod verildiğini görüyorum.

Bu kodu PTT takip sistemi üstünden bakarak ürünün Türkiye’de nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

Son düzenlemeye göre artık eskiden olduğu gibi paketiniz gümrüğe takıldığında peşinden koşmanıza gerek yok. Ürün size PTT tarafından getiriliyor ve PTT görevlisi tarafından standard bir gümrük ücretiyle alıyorsunuz. Küçük paketlerde standart bir gümrüğe sunma ücreti ve gümrük vergisiyle 15TL civarı bir ücret alınıyor. Daha yüksek tutarlı ürünlerde ise 20% gümrük vergisi hatta belirli ürünlerde 18%KDV ve 20% ek ÖTV alınma durumu olabiliyor gümrük mevzuatına göre.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *